The EP6222-0002 IO-Link module enables connection of up to two IO-Link devices, e.g. actuators, sensors or combinations of both. In addition, the EP6222-0002 offers a further two digital inputs on the free pins of the M12 ports. A point-to-point connection is used between the box and the device. The EtherCAT Box is parameterized via the EtherCAT master. IO-Link is designed as an intelligent link between the fieldbus level and the sensor, wherein parameterization information can be exchanged bidirectionally via the IO-Link connection. The parameterization of the IO-Link devices with service data can be done from TwinCAT via ADS or very conveniently via the integrated IO-Link configuration tool. In the standard setting, the EP6222-0002 functions as a 2-channel input module, 24 V DC, which communicates with connected IO-Link devices, parameterizes them and, if necessary, changes their operating mode. Each IO-Link port can optionally also be used as a pure input or output. The slim design enables use even in confined spaces.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | Digital input |
|---|---|
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | 10 µs |
| “0” signal voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” signal voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Technical data | Other channels |
|---|---|
| Data transfer rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Specification version | IO-Link V1.1, Class A |
| IO-Link interfaces | 2 |
| IO-Link sensor supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 4 A |
| Technical data | General |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Connection technology | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Number of channels | 2 x IO-Link Class A, 2 x digital input |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6222-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

