Image similar, may contain optional accessories
EtherCAT signal input
EtherCAT signal output
M12 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
Power supply feed
Power supply downstream
connection
1 | Tx+
2 | Rx+
3 | Rx-
4 | Tx-
1 | Sensor supply UP
2 | Analog In
3 | Digital Out
4 | GNDP
5 | Shield
1 | +24 V DC US
2 | +24 V DC UP
3 | GNDS
4 | GNDP
Measurement technology easily configured: Analog EtherCAT input terminals.
Measurement technology simply integrated: With the analog EtherCAT Terminals.
The signals are connected via the two M12 connectors.
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEP3182-1002
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded
Number of inputs2 (single-ended)
Number of outputs2 (digital 24 V DC)
Connection technologyM12 socket, 5-pin, a-coded
Conversion time~ 100 µs
Resolution16 bit (incl. sign)
Signal type-10/0…+10 V | 0/4…20 mA, parameterizable per channel
Common mode voltage UCMmax. 35 V
Internal resistance> 200 kΩ | typ. 85 Ω + diode voltage
Measurement error/uncertainty< ±0.3% (relative to full scale value)
Input filter limit frequency5 kHz
Nominal voltage24 V DC (-15%/+20%)
Input filterconfigurable
Max. output current2 mA (short-circuit proof) per channel
Sensor supplyfrom load supply voltage UP
Current consumption from US120 mA
Electrical isolationcontrol voltage/fieldbus: yes
Special featurescurrent or voltage parameterizable, 2 digital outputs (sink/source type)
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3