The EP6002-0002 serial interface module allows the connection of devices with an RS232 or RS422/RS485 interface. The module transmits the data in a fully transparent manner to the higher-level automation device. The data is transferred via the fieldbus using a simple handshake protocol. This does not have any effect on the protocol of the serial interface. The active serial communication channel functions independently of the higher-level bus system in full duplex mode at up to 115,200 baud, while a 864 byte receive buffer and a 128 byte send buffer are available.
The connector assignment depends on the interface. For each channel, RS232 or RS422/RS485 can be selected.
In conjunction with the TwinCAT Virtual Serial COM Driver (see TwinCAT Supplements – Communication) the EP6002-0002 can be used as a normal Windows COM interface.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6002-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Data transfer channels | 2 |
| Interfaces | individually selectable from RS232, RS485, RS422 |
| Data transfer rates | 300…115,200 baud; 9600 baud (8 bit, no parity, 1 stop bit) is preset |
| Communication | TxD and RxD, full duplex |
| Bit distortion | < 3% |
| Cable length | RS232: max. 15 m; RS422/RS485: approx. 1000 m |
| Data buffer | 864 bytes receive buffer, 128 bytes transmit buffer |
| Sensor supply | +5 V DC, 20 mA each, electrically isolated |
| Connection technology | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Number of channels | 2 (1/1), TxD and RxD, full duplex |
| Number of digital inputs/outputs | – |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption from US | typ. 130 mA + sensor supply |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | easy integration of serial end devices |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6002-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

