The EK1400 EtherCAT G Coupler connects EtherCAT G with the EtherCAT Terminals (ELxxxx). One station consists of an EK1400 Coupler, any number of EtherCAT Terminals and an EL9011 bus end cap or an EK1110 EtherCAT extension. The coupler provides the same functionality as a branch controller.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| Technical data | EK1400 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT Terminals to EtherCAT G networks |
| Data transfer medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Distance between stations | max. 100 m (1000BASE-T) |
| Number of EtherCAT Terminals | up to 65,534 |
| Type/number of peripheral signals | max. 4.2 GB addressable I/O points |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data transfer rates | 1 Gbit/s |
| Configuration | TwinCAT |
| Bus interface | 2 x RJ45 |
| Power supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE |
| Housing data | EK-71-8pin |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W x H x D) | 71 mm x 100 mm x 73 mm |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
| Ordering information | |
|---|---|
| EK1400 | EtherCAT G Coupler for EtherCAT Terminals |
Loading content ...
| Material compliance | EK1400 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 110-71-4 |
| REACH SVHC | Lead, 1,2-Dimethoxyethane |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use



