The EJ1914 EtherCAT plug-in module is a TwinSAFE component with inputs for sensors with potential-free contacts for 24 V DC. The module has four fail-safe inputs, which are transmitted via FSoE to a TwinSAFE Logic-capable component.
The EJ1914 has safety parameters to specifically adapt the functionality to the respective safety requirements. Thus, for example, test pulses can be configured with fine granularity for all channels in order to be able to connect as many sensors as possible with the test used.
The safety parameters are not stored directly on the component, but are transmitted to the input component via a TwinSAFE Logic-capable component when the safety application is started. This simplifies service procedures, because in this case the component can simply be replaced. The safety-relevant parameters are transferred to the new component when the safety application is restarted.
A further highlight is the integration of the functionality of the EL6910 TwinSAFE Logic. The EJ1914 can also be used as a safety controller. In the default case, the EJ1914 is a simple input module, whose input signals are transmitted via FSoE to a TwinSAFE Logic-capable component. However, it can also be used directly as a safety controller in order to process input signals directly in the module so as to forward only accumulated information to a TwinSAFE Logic, or a complete safety application can be implemented. The range of functions corresponds to that of the EL6910. The only difference is the limitation of the number of possible safe connections to 128. Apart from that, all the advantages of the new generation of safety controllers can be used (see EL6910 customizing, incremental download, analog value processing, etc.).
Special features EJ1914:
- 4 safe inputs
- integrated TwinSAFE Logic (functionality similar to the EL6910)
- up to 128 safe connections
- fine granular configuration of the test pulses of the individual channels
For applications without integrated TwinSAFE Logic, the EJ1914-2200 can be used.
Special features EJ1914-2200:
- 4 safe inputs
- fine granular configuration of the test pulses of the individual channels
- TwinSAFE Logic not integrated
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EJ1914 |
|---|---|
| Connection technology | signal distribution board |
| Specification | link unit between safe input and output signals |
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
| Response time | typ. 4 ms (read input/write to E-bus) |
| Fault response time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Current consumption E-bus | typ. 260 mA |
| Safety standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3) |
| Weight | approx. 50 g |
| Protection rating | IP20 |
| Housing data | EJ_24_2x16pin_Code45 |
|---|---|
| Weight | approx. 50 g |
| Protection rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (single) | 24 mm |
| Dimensions | Height | 66 mm |
| Dimensions | Depth | 55 mm |
| Installation | 2 x 20-pin socket strip on signal distribution board |
| Connection technology | application-specific plug on the signal distribution board |
| Mechanical coding | yes |
| Position of the coding pins | 4, 5 |
| Material compliance | EJ1914 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 12060-00-3 |
| REACH SVHC | Lead, Lead titanium trioxide |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | fb57b76a-dd69-4a1c-b4c2-15dfc69fe434 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use