The EL2911 TwinSAFE component is a potential supply terminal and enables the setup of TwinSAFE groups with a safe power supply (24 V DC, up to 10 A). If the TwinSAFE terminal detects an error, it switches to the safe state (fail-safe). Safe potential groups can be created within a terminal segment using the EL2911. Thus, interference-free standard terminals can be safely switched off and integrated into the safety application. In addition, the EL2911 has four safe inputs. The safety-relevant data are exchanged via FSoE with a TwinSAFE Logic-capable component.
The safety parameters are not stored directly on the component, but are transmitted to the input terminal via a TwinSAFE Logic-capable component when the safety application is started. This simplifies service procedures, because in this case the component can simply be replaced. The safety-relevant parameters are transferred to the new component when the safety application is restarted.
A further highlight of the EL2911 is the integration of the functionality of the EL6910 TwinSAFE Logic. The EL2911 can thus also be used as a safety controller at any time. With the help of the locally available inputs and outputs, a complete safety application can thus be realized directly on the terminal. The range of functions corresponds to that of the EL6910. The only difference at this point is the limitation of the number of possible safe connections to 128. Apart from that, all the advantages of the new generation of safety controllers can be used (see EL6910 customizing, incremental download, analog value processing, etc.).
Special features EL2911:
- 4 safe inputs
- 1 safe output with 10 A
- integrated TwinSAFE Logic (functionality similar to the EL6910)
- up to 128 safe connections
- complete safety loop can be realized directly on the component
- safe potential groups for the safe shutdown of interference-free standard components
- fine granular configuration of the test pulses of the individual input channels
- Standard outputs can be activated with integrated ANDing with a safe output signal
For applications without integrated TwinSAFE Logic, the EL2911-2200 can be used.
Special features EL2911-2200:
- 4 safe inputs
- 1 safe output with 10 A
- safe potential groups for the safe shutdown of interference-free standard components
- fine granular configuration of the test pulses of the individual input channels
- Standard outputs can be activated with integrated ANDing with a safe output signal
- TwinSAFE Logic not integrated
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL2911 |
|---|---|
| Connection technology | 1-/2-wire and/or via power contacts |
| Specification | link unit between safe input and output signals |
| Number of outputs | 1 |
| Max. output current | 10 A |
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
| Fault response time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Current consumption power contacts | load-dependent |
| Current consumption E-bus | typ. 180 mA |
| Installation position | horizontal |
| Safety standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3) |
| Weight | approx. 98 g |
| Protection rating | IP20 |
| Housing data | EL-24-2x8pin |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
| Ordering information | |
|---|---|
| EL2911 | EtherCAT Terminal, 4-channel digital input + 1-channel digital output, 24 V DC, 10 A, TwinSAFE, TwinSAFE Logic |
| EL2911-2200 | EtherCAT Terminal, 4-channel digital input + 1-channel digital output, 24 V DC, 10 A, TwinSAFE |
Loading content ...
| Material compliance | EL2911 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 12060-00-3 |
| REACH SVHC | Lead, Lead titanium trioxide |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 1c6222da-49ed-453b-84c8-f9452911d568 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

