The EP1908-0002 TwinSAFE component is a digital EtherCAT Box for sensors with potential-free contacts for 24 V DC. It has eight fail-safe inputs. The signals are transmitted via FSoE to a TwinSAFE Logic-capable component and can be used there to evaluate them in terms of safety.
The EP1908-0002 has safety parameters to adapt the functionality specifically to the respective safety-oriented requirements (e.g., 1-channel evaluation vs. 2-channel evaluation, testing of the individual channels). In addition, standstill monitoring can be executed.
The safety parameters are not stored directly on the component, but are transmitted to the input component via a TwinSAFE Logic-capable component when the safety application is started. This simplifies service procedures, because the component can simply be replaced. The safety-relevant parameters are transferred to the new component when the safety application is restarted.
Special features:
- 8 safe inputs
- cross-circuit detection
- 1-channel vs. 2-channel evaluation directly on the component
- testing of the channels can be activated individually
- standstill monitoring
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP1908-0002 |
|---|---|
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Connection technology | M12 socket, 5-pin, A-coded |
| Number of inputs | 8 |
| Response time | typ. 5.5 ms (read input/write to bus) |
| Fault response time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Installation position | variable |
| Weight | approx. 170 g |
| Protection rating | IP65/66/67 (according to EN 60529) |
| Safety standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3) |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP1908-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | bcae828b-fe30-49c9-94c1-75ea453051c8 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

