The EJ7342 EtherCAT plug-in module enables direct operation of two DC motors. It is galvanically isolated from the E-bus. The speed or position is specified by the automation device via a 16 bit value. Connection of an incremental encoder enables a simple servo axis to be realized. The output stage is protected against overload and short circuit, the common thermal overload warning applies to both output stages together. The EJ7342 has two channels that indicate their signal state via light emitting diodes. The LEDs enable quick local diagnostics.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EJ7342 |
|---|---|
| Technology | compact drive technology |
| Connection technology | direct motor connection |
| Number of channels | 2 |
| Number of inputs | 1 x end position, 1 x encoder per channel |
| Number of outputs | 1 x DC motor per channel |
| Load type | DC brush motor, inductive |
| Supply voltage power | 8…48 V DC (via distribution board) |
| Supply voltage electronics | 24 V DC (via signal distribution board) |
| Output current | max. 3.5 A per channel |
| PWM clock frequency | 32 kHz with 180° phase shift each |
| Duty factor | 0…100% (voltage-controlled) |
| Resolution | max. 10 bit current, 16 bit speed |
| Encoder input signal | 5…24 V DC, typ. 5 mA, single-ended |
| Input frequency | max. 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation) |
| Auxiliary power current | typ. 45 mA (via distribution board) |
| Current consumption E-bus | typ. 160 mA |
| Distributed clocks | yes |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special features | travel distance control, encoder input |
| Weight | approx. 50 g |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EJ_24_2x16pin_Code18 |
|---|---|
| Weight | approx. 50 g |
| Protection rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (single) | 24 mm |
| Dimensions | Height | 66 mm |
| Dimensions | Depth | 55 mm |
| Installation | 2 x 20-pin socket strip on signal distribution board |
| Connection technology | application-specific plug on the signal distribution board |
| Mechanical coding | yes |
| Position of the coding pins | 1, 8 |
| Material compliance | EJ7342 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 7d3138ef-fadf-47a6-9a6c-5de296a458ba |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use