The ELX4181 analog EtherCAT output terminal allows the direct connection of intrinsically safe HART-capable field devices located in hazardous areas classified zone 0/20 or 1/21. For example, the ELX4181 can be used to control intrinsically safe controllers for control valves. The status and error LEDs provide information on the status of the HART communication and indicate any communication errors.
The HART protocol (Highway Addressable Remote Transducer) enables two-way communication through digital data transfer via the analog 4…20 mA wiring. In this way, in addition to the analog current signal, further data can be exchanged with the field device via the superimposed digital signal.
The HART communication can also be used for the FDT/DTM concept. The TwinCAT FDT container enables the integration of field device DTMs into TwinCAT Engineering, so that the device configuration and diagnostic functions are available directly within the development environment. As the FDT concept only supports 32-bit, it cannot be used in the 64-bit TwinCAT XAE Shell.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | ELX4181 |
|---|---|
| Technology | current output |
| Signal current | 0/4…20 mA |
| Number of outputs | 1 (single-ended) |
| Connection technology | 2-wire |
| Load | < 500 Ω |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Conversion time | typ. 1 ms |
| Supply voltage electronics | 24 V DC (via power contacts), ELX9560 power supply |
| Current consumption power contacts | typ. 10 mA + load |
| Current consumption E-bus | typ. 95 mA |
| Distributed clocks | – |
| Special features | parameterizable watchdog, activatable user calibration |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus, CCC |
| Ex marking | ATEX: II 3(1)G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I IECEx: Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I cFMus: AIS Class I, II, III, Division 1, Groups A thru G Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec [ia Ga] IIC T4 Gc [AEx ia Da] IIIC T4 |
| Housing data | ELX-12-8pin |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate, blue |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Power contacts | 2 blade/spring contacts |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | ELX4181 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


