The AX5000 single-channel servo drives offer optimal function, flexibility and cost-effectiveness. The components required for operation, such as power supply unit, EMC filter and DC link capacitors, are already integrated. The control loop, which has a cascaded structure, supports fast and highly dynamic positioning tasks. EtherCAT as a high-performance system communication enables ideal interfacing with PC-based control technology.
The AX5000 drives are available in different current intensities from 1.5 A to 170 A.
The AX-Bridge quick connection system enables simple and fast connection of several AX5000 devices to form a multi-axis system. The plug-in supply and connection modules connect power supply, DC link and 24 V DC control voltage. Different types and sizes of motor such as synchronous, linear, torque, asynchronous and voice coil motors can be connected to the AX5000 without additional measures. The multi-feedback interface supports all common standards. The model of sensorless operation of synchronous and asynchronous motors can also be parameterized.
The optional AX58xx enables the typical drive-integrated safety functions and the fulfillment of the requirements of EN ISO 13849-1:2015 (Cat. 4, PL e), EN 61508:2010 (SIL 3) and EN 62061:2005 + A1:2013/A2:2015 (SIL CL3).
The AX5000 has been specifically developed for EtherCAT, as the latter's advantages are optimally exploited in the drive technology. This includes in particular the short cycle time – even in networks with many devices – as well as the synchronicity and simultaneity.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | AX5191 |
|---|---|
| Function | servo drive |
| Channels | 1 |
| Rated supply voltage | 3 x 400…480 V AC ±10% |
| DC link voltage | max. 875 V DC |
| Rated output current (channel) | 110 A |
| Peak output current (channel) | 180 A |
| Feedback | SinCos 1 VPP, resolver, EnDat® 2.1, HIPERFACE®, BiSS® B |
| System bus | EtherCAT |
| Drive profile | SERCOS™ profile for servo drives according to IEC 61800-7-204 (SoE) |
| Ambient temperature (operation) | 0…50°C (see documentation) |
| Approvals/markings | CE, cULus |
| Dimensions | AX5191 |
|---|---|
| Height without connectors | 540 mm |
| Depth without connectors | 253 mm |
| Width | 280 mm |
| Ordering information | AX5191-0000-020x |
|---|---|
| AX5191-0000-0200 | Digital Compact Servo Drive, 1-axis module, 3 x 400…480 V AC, rated output current 110 A, EtherCAT interface, hardware version 2.0, firmware version 2.06 (1), (2) |
| AX5191-0000-0202Preferred type | Digital Compact Servo Drive, 1-axis module, 3 x 400…480 V AC, rated output current 110 A, EtherCAT interface, hardware version 2.0, firmware version ≥ 2.10 (1), (2) |
OCT is not supported. Compatible with AX57xx, AX5806
Mains filter, mains choke and brake resistor must be ordered separately:
(1) External mains choke required. (2) External mains filter required.
Loading content ...
| Material compliance | AX5191 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-motion |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
| Material compliance | SCIP | SCIP No. |
|---|---|
| AX5191-0000-0200 | SCIP submission in progress |
| AX5191-0000-0202 | SCIP submission in progress |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use