The ED9184 potential distribution terminal provides the supply voltage via the front-side terminal contacts. 24 V DC and 0 V DC can each be tapped 8x from the front. The power contacts are connected to the front-side terminal contacts and are looped through to the adjacent terminal. By using the ED9184, the need for additional terminal blocks on the terminal strip can be reduced.
The ED series EtherCAT Terminals have push-in connection technology which makes wiring easy and tool-free.
Product status:
regular delivery
Product information
| General | ED9184 |
|---|---|
| Internal communication protocol | no (passive) |
| System | ED9184 |
|---|---|
| Function | potential distribution, 8 x 2 potentials from the power contacts |
| Output voltage | from the power contacts |
| Diagnostics | no |
| XFC | ED9184 |
|---|---|
| Distributed clocks | no |
| Timestamp | no |
| Oversampling | no |
| Supply and electrical isolation | ED9184 |
|---|---|
| Power contacts | Input voltage | max. 60 V DC/30 V AC |
| Power contacts | Current carrying capacity | max. 10 A |
| Power contacts | Current consumption | load-dependent |
| Power contacts | Output voltage | corresponds to Power contacts | Input voltage |
| Environmental conditions | ED9184 |
|---|---|
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Installation position | variable |
| Standards and approvals | ED9184 |
|---|---|
| Vibration resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| EMC immunity | conforms to EN 61000-6-2 |
| EMC emission | conforms to EN 61000-6-4 |
| Markings | CE |
| Approvals | UL (in preparation) |
| Housing data | ED-12-16pin |
|---|---|
| Weight | approx. 60 g |
| Protection rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimensions | Width (single) | 15 mm |
| Dimensions | Width (lined up) | 12 mm |
| Dimensions | Height | 100 mm |
| Dimensions | Depth | 65 mm |
| Installation | Terminal/back wall | DIN rail, 35 mm (EN 60715) |
| Installation | Terminal/terminal | double slot and key connection |
| Pluggable wiring level | no |
| Connection technology | push-in |
| Connection cross-section | Solid wire | 0.08…1.5 mm² |
| Connection cross-section | Stranded wire | 0.25…1.5 mm² |
| Connection cross-section | With ferrule | 0.14…0.75 mm² |
| Connection cross-section AWG | Solid wire | AWG28…16 |
| Connection cross-section AWG | Stranded wire | AWG22…16 |
| Connection cross-section AWG | With ferrule | AWG26…19 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Power contact | "+" (left) | yes |
| Power contact | "+" (right) | yes |
| Power contact | "-" (left) | yes |
| Power contact | "-" (right) | yes |
| Power contact | "⏚" (left) | no |
| Power contact | "⏚" (right) | no |
| Insertion lock for power contact "⏚" | yes |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


