The outputs of the IE2512 module provide a pulse width modulated version of a binary signal. The keying ratio is prescribed by a 10 bit value from the automation unit. The output is protected against overload and short circuit. In addition to the PWM operating mode, the outputs can also be frequency modulated or used to control stepper motors with specified pulses and direction. The module contains two channels that indicate their state by means of light emitting diodes. The LEDs are driven in time with the outputs and show the keying ratio by their brightness.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | IE2512 |
|---|---|
| Number of outputs | 2 |
| Output connections | M12, screw type |
| Load type | ohmic, inductive |
| Nominal output voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 2.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Current consumption from US (without sensor current) | 25 mA |
| Up/down channel | 24 V DC, 0.5 A, short-circuit proof |
| Base frequency | 8 Hz…40 kHz, default: 250 Hz |
| Duty factor | 0…100% (pulse duration TON > 750 ns, pause duration TOFF > 500 ns) |
| Resolution | max. 10 bit |
| Freewheeling diode (output) | yes |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Bit width in the process image | 48 inputs/outputs: 2 x 16 bit data, 2 x 8 bit control/status |
| Electrical isolation | channels/control voltage: no, between the channels: no, control voltage/fieldbus: yes, via IP-Link |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | Extension Box |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Loading content ...
| Material compliance | IE2512 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

