The EL7332 EtherCAT Terminal enables direct operation of two DC motors. It is galvanically isolated from the E-bus. The speed is preset by a 16 bit value from the automation unit. The output stage is protected against overload and short-circuit, the common thermal overload warning applies to both output stages together. The EtherCAT Terminal has two channels that indicate their signal state via light emitting diodes. The LEDs enable quick local diagnosis.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL7332 |
|---|---|
| Technology | compact drive technology |
| Connection technology | direct motor connection |
| Number of inputs | 1 x end position per channel |
| Load type | DC brush motor, inductive |
| Number of channels | 2 |
| Number of outputs | 1 x DC motor per channel |
| Supply voltage electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply voltage power | 24 V DC (internally via power contacts) |
| Output current | max. 1 A per channel |
| Performance increase | yes, through ZB8610 fan cartridge |
| Output current with ZB8610 | max. 3.0 A per channel |
| PWM clock frequency | 32 kHz with 180° phase shift each |
| Duty factor | 0…100% (voltage-controlled) |
| Resolution | max. 10 bit current, 16 bit speed |
| Current consumption power contacts | typ. 40 mA + motor current |
| Current consumption E-bus | typ. 140 mA |
| Distributed clocks | yes |
| Special features | travel distance control |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Pluggable wiring level | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EL-12-8pin | ES-12-8pin |
|---|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs | terminal housing with pluggable wiring level |
| Material | polycarbonate | |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock | |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection | |
| Marking | labeling of the BZxxxx series | |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver | |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.08…1.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 | s*: AWG28…16, st*: AWG28…16, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm | 9…10 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A | |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm | |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
| Ordering information | |
|---|---|
| EL7332 | EtherCAT Terminal, 2-channel motion interface, DC motor, 24 V DC, 1 A |
| ES7332 | EtherCAT Terminal, 2-channel motion interface, DC motor, 24 V DC, 1 A, pluggable wiring level |
Loading content ...
| Material compliance | EL7332 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


