The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO2008-0000-1111 connects the binary control signals from the automation device on to the actuators at the process level. The eight short-circuit proof outputs can each handle output currents up to a maximum of 0.5 A and are limited to a total of 4 A. The signal state is shown on the display; the signal interface is established via screw-type M8 connectors.
Various diagnostic options are also available for each channel. The short-circuit proof 24 V DC actuator supply for the M8 connectors has electronic protection.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MO2008-0000-1111 |
|---|---|
| Product category | I/O modules |
| Category/version | digital output |
| Connection technology | M8 connector |
| Channels | 8 |
| Output voltage/current | 24 V DC/0.5 A |
| Housing data | R1S1T1 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MO2008-0000-1111 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 2df0123c-22f8-48ac-a9ce-189f8c4b2134 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use