C5240-0030 | 19-inch slide-in Industrial PC
Advanced CPU technology for industrial PCs
Universal skills in a 19-inch industrial standard: C5xxx
Industrial design and scalable portfolio
Advantage at the very core: the Beckhoff Industrial PCs
Product status:
regular delivery
Product variantsProcessorProduct status
C5240-0030Intel® processor 300, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ 3 Series 2 processor, 4 cores (TC3: 60*),
Intel® Core™ 5 Series 2 processor, 8 cores (TC3: 70*),
Intel® Core™ 7 Series 2 processor, 10 cores (TC3: 80*),
Intel® Core™ 9 Series 2 processor, 12 cores (TC3: 81*)
or
Intel® Celeron®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Pentium®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ i3, 4 cores (TC3: 60*),
Intel® Core™ i5, 10 cores (TC3: 70*),
Intel® Core™ i7, 16 cores (TC3: 80*),
Intel® Core™ i9, 24 cores (TC3: 81*)
(12th/13th generation)
regular delivery
C5240-0020Intel® Celeron®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ i5, 6 cores (TC3: 70*) or
Intel® Core™ i7, 8 cores (TC3: 80*)
(8th/9th generation)
C5240-0010Intel® Celeron®, 2 cores (TC3: 50*),
Intel® Core™ i3, 2 cores (TC3: 60*),
Intel® Core™ i5, 4 cores (TC3: 70*),
Intel® Core™ i7, 4 cores (TC3: 80*)
(6th generation)
or
(7th generation)
regular delivery (not recommended for new projects)
Product information
Technical dataC5240-0030Options
Device type19-inch slide-in Industrial PC
Housingstainless steel based housing, 4 high units, with lockable front flap
5¼-inch slots3
Front flaplockable, includes 2 x USB 2.0, reset key and ATX key, 5¼-inch slots
Protection ratingfront side IP50, rear side IP20
Operating temperature0…55°C
Weight of basic configuration17 kg (37.5 lbs)
Dimensions (W x H x D)482 x 177 x 511 mm (19" x 7" x 20.1"), depth behind front 469 mm (18.5")
Memory16 GB DDR5 RAMup to 128 GB DDR5 RAM
Graphicintegrated in the processor
RAIDon-board RAID 1 controller for SATA and NVMe™/PCIe®
Disk drivemulti DVD
Interfaces6 x USB 3.2 Gen. 2, 1 x USB type C, 2 x DVI, 1 x DisplayPort, 1 x RS2321 x RS232
Power supply100…240 V AC24 V DC
OptionsC5240-0030
C9900-C642processor 12th generation Intel® Pentium® G7400E, 3.6 GHz base frequency, 2 cores (TC3: 50), instead of Intel® Celeron® G6900E 3.0 GHz (TC3: 50)
C9900-C647processor 13th generation Intel® Core™ i3-13100E, 3.3 GHz base frequency, 4 cores (TC3: 60), instead of Intel® Celeron® G6900E 3.0 GHz (TC3: 50)