The EPP2008-0022 EtherCAT P Box is designed for processing digital/binary signals. It connects the binary control signals from the automation device on to the actuators at the process level. The outputs can handle output currents up to 0.5 A max. Short-term overload is acceptable. The outputs are short-circuit proof. The sum current of all outputs is limited to 3 A. The signal state of the channels is indicated by LEDs. The signal connection is established via screw-type M12 connectors. One channel is available per M12 socket.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPP2008-0022 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number of outputs | 8 |
| Output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal output voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 3 A |
| Switching times | typ. TON: 60 µs, typ. TOFF: 300 µs |
| Short-circuit current | max. 1.5 A |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA + load |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | 1 output per M12 plug |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 16 x M8, 8 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |