The EP4174-0002 EtherCAT Box has four analog outputs which can be individually parameterized, so that they generate signals either in the -10…+10 V or the 0/4…20 mA range. The voltage or output current is supplied to the process level with a resolution of 15 bit (default), and is electrically isolated. The output scaling can be changed if required.
Ground potential for the four output channels is common with the 24 V DC supply. The analog actuators are supplied from the load voltage (freely selectable up to 30 V DC). The applied load voltage is available for actuator supply of further EtherCAT Box modules.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP4174-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of channels | 4 analog outputs |
| Output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Signal type | -10/0…+10 V | -20/0/4…+20 mA, parameterizable per channel |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load | > 5 kΩ | < 500 Ω |
| Resolution | 16 bit |
| Conversion time | ~ 40 µs |
| Measurement error/uncertainty | < 0.1% (relative to full scale value) |
| Output error | < 0.1% (relative to end value) |
| Actuator supply | from the auxiliary voltage UP |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Special features | current or voltage parameterizable per channel |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP4174-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

