The EL6731-0010 PROFIBUS slave terminal enables a simple data exchange between EtherCAT and PROFIBUS. The EL6731-0010 is configured as a PROFIBUS slave and can therefore be integrated into a PROFIBUS network as a slave device.
- PROFIBUS DP, PROFIBUS DP V1
- slave up to 12 MBit/s
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL6731-0010 |
|---|---|
| Technology | PROFIBUS slave terminal |
| Number of channels | 1 |
| Fieldbus | PROFIBUS DP (standard), PROFIBUS DP-V1 (Cl. 1+2: acyclic services, alarms) |
| Data transfer rates | 9.6 kbaud…12 Mbaud |
| Interfaces | 1 x D-sub socket, 9-pin, galvanically decoupled |
| Hardware diagnostics | status LEDs |
| Distributed clocks | – |
| Bit width in the process image | total max.: 244 byte input and 244 byte output data |
| Current consumption power contacts | – |
| Current consumption E-bus | typ. 200 mA |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-24 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
| Material compliance | EL6731-0010 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
