The AX8525 and AX8540 combined power supply and axis modules unite the function of an AX86xx power supply module with an AX81xx axis module in a single device. As a result, the AX-Bridge is not loaded by the axis current of the first axis and up to 50 A DC are available for additional axis modules. The power supply provides 80 A DC to the DC link and contains an internal braking resistor as well as a chopper for the connection of an external braking resistor. The integrated axis module with TwinSAFE safety functions is available with a rated current of 25 A or 40 A and can optionally be ordered with multi-feedback interface.
Safety projects can be created quickly and easily with the TE9000 TwinCAT 3 Safety Editor. The TE9200 TwinSAFE Loader/User is also available as additional support.
Product status:
regular delivery
| Product variants | Number of channels | Rated output current (channel) | Peak output current (channel) | TwinSAFE safe drive technology | Feedback system | Supported types of motors |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AX8540-0100-0000 | 1 | 40 A | 80 A | STO/SS1 | OCT, EnDat® 3 | synchronous servomotor, asynchronous motor |
| AX8540-0120-0000 | 1 | 40 A | 80 A | STO/SS1 | OCT, EnDat® 3, BiSS® C, EnDat® 2.2/22, DIFF RS422, TTL, SinCos 1 VPP | synchronous servomotor, linear motor, asynchronous motor |
| AX8540-0200-0000 | 1 | 40 A | 80 A | Safe Motion | OCT, EnDat® 3 | synchronous servomotor, asynchronous motor |
| AX8540-0220-0000 | 1 | 40 A | 80 A | Safe Motion | OCT, EnDat® 3, BiSS® C, EnDat® 2.2/22, DIFF RS422, TTL, SinCos 1 VPP | synchronous servomotor, linear motor, asynchronous motor |
Product information
| Technical data | AX8540-0220-0000 |
|---|---|
| Function | combined power supply and axis module with TwinSAFE Logic and multi-feedback interface |
| Channels | 1 |
| Rated supply voltage | 3 x 200…480 V AC |
| DC link voltage | max. 848 V DC |
| DC link output current | 80 A DC |
| Rated output current (channel) | 40 A |
| Peak output current (channel) | 80 A |
| Feedback | OCT, EnDat® 3, BiSS® C, EnDat® 2.2/22, DIFF RS422, TTL, SinCos 1 VPP |
| System bus | EtherCAT |
| Drive profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Realization STO | by local TwinSAFE Logic, via FSoE or hard-wired via safe inputs |
| Safe stop functions | Safe Torque Off (STO), Safe Operating Stop (SOS), Safe Stop 1 (SS1), Safe Stop 2 (SS2) |
| Safe acceleration functions | Safe Maximum Acceleration (SMA), Safe Acceleration Range (SAR) |
| Safe braking functions | Safe Brake Control (SBC), Safe Brake Test (SBT) |
| Safe direction functions | Safe Direction positive (SDIp), Safe Direction negative (SDIn) |
| Safe speed functions | Safely Limited Speed (SLS), Safe Speed Range (SSR), Safe Speed Monitor (SSM), Safe Maximum Speed (SMS) |
| Safe position functions | Safely Limited Position (SLP), Safe CAM (SCA), Safely Limited Increment (SLI) |
| Safety standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat 4, PL e), EN 61508:2010 (SIL 3) and EN 62061:2005 + A1:2013/A2:2015 (SIL CL3) |
| Ambient temperature (operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/markings | CE, cULus |
| Housing data | AX85xx-xxxx |
|---|---|
| Protection rating | IP20 |
| Width | 360 mm |
| Dimensions | AX8540-0220-0000 |
|---|---|
| Height without connectors | 230 mm |
| Depth without connectors | 192 mm |
| Width | 360 mm |
Loading content ...
| Material compliance | AX8540-0220-0000 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 12060-00-3, 1303-86-2 |
| REACH SVHC | Lead, Lead titanium trioxide, Diboron trioxide |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-motion |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use