The MO2914-0000-1112 TwinSAFE component is equipped with four safe, digital outputs for 24 V DC actuators with up to 2 A per channel. The sum current is limited to 4 A. The signal state is shown on the display; the signal interface and the power supply for the actuators are established via screw-type M12 connectors.
The module offers safety parameters for specifically adapting the functionality to the safety requirements that apply in each case. The parameters are not stored directly on the component, but are instead transmitted to the module via a TwinSAFE Logic-capable component when the safety application is started.
Additionally, the module has an integrated TwinSAFE Logic system and can also be used as a safety controller.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MO2914-0000-1112 |
|---|---|
| Product category | I/O modules |
| Category/version | TwinSAFE |
| Connection technology | M12 connector |
| Channels | 4 safe outputs |
| Output voltage/current | 24 V DC/2 A |
| Safety functions | integrated TwinSAFE logic |
| Housing data | R1S1T1 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MO2914-0000-1112 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 12060-00-3 |
| REACH SVHC | Lead, Lead titanium trioxide |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 18b5aea0-9506-4037-8ca4-e6349984e18c |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use