The EL1134 digital input terminal acquires the binary 48 V control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. The EtherCAT Terminal has four channels that indicate their signal state via light emitting diodes. The 48 V supply voltage can be generated with the EL9190 power supply terminal, and fed into the power contacts.
Special features:
- 48 V inputs
- input specification type 1
- low delay due to fast 10 µs input filter
- usable, for example, for inductive or capacitive sensors
- +48 V and 0 V sensor supply connections
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL1134 |
|---|---|
| Connection technology | 2-/3-wire |
| Number of inputs | 4 |
| Nominal voltage | 48 V DC |
| “0” signal voltage | < 10 V (EN 61131-2, type 1) |
| “1” signal voltage | > 34 V (EN 61131-2, type 1) |
| Input current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 1) |
| Input filter | typ. 10 µs |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption power contacts | typ. 10 mA + load |
| Current consumption E-bus | typ. 90 mA |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Pluggable wiring level | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-12-8pin | ES-12-8pin |
|---|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs | terminal housing with pluggable wiring level |
| Material | polycarbonate | |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock | |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection | |
| Marking | labeling of the BZxxxx series | |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver | |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.08…1.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 | s*: AWG28…16, st*: AWG28…16, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm | 9…10 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A | |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm | |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
| Ordering information | |
|---|---|
| EL1134 | EtherCAT Terminal, 4-channel digital input, 48 V DC, 10 µs |
| ES1134 | EtherCAT Terminal, 4-channel digital input, 48 V DC, 10 µs, pluggable wiring level |
Loading content ...
| Material compliance | EL1134 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


