The Interbus slave terminal facilitates data exchange between EtherCAT and Interbus. For both bus systems the terminal “mirrors” up to 32-word input and 32-word output to the respective other system. The outputs are written to the inputs of the other bus with minimum delay. The terminal can use the Interbus protocol up to a baud rate of 2 Mbits. Due to the connection via EtherCAT, no PCI™ slots are required in the PC.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL6740-0010 |
|---|---|
| Technology | Interbus slave terminal |
| Number of channels | 1 |
| Fieldbus | Interbus, max. 400 m between 2 stations at 500 kbit/s |
| Data transfer rates | 500 kbit, 2 Mbit (default) |
| Interfaces | 2 x D-sub plug, 9-pin, plug and socket with screening and vibration lock |
| Max. number of bytes fieldbus | 32 word input and 32 word output |
| Hardware diagnostics | status LEDs |
| Distributed clocks | – |
| Connection type | only remote bus |
| Current consumption power contacts | – |
| Current consumption E-bus | typ. 450 mA |
| Special features | status LEDs |
| Weight | approx. 80 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-24 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
| Material compliance | EL6740-0010 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 5c648d08-e149-4cc3-8ae0-b268828c2ba1 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
