The EP3754-0002 EtherCAT Box has four analog multifunctional inputs, which can be extensively parameterized on an individual basis:
- voltage measurement: -10…+10 V, 0...10 V
- current measurement: ±20 mA, 4...20 mA, 0...20 mA
- resistance measurement: 20 Ω…4 kΩ in 2-/3-/4-wire connection
- RTD measurement in 2-/3-/4-wire connection
- thermocouple measurement
The measured values are digitalized with a resolution of 16 bits and transmitted to the higher-level automation device under electrical isolation. The input filters and their associated conversion times are configurable in a wide range. The inputs can, if required, be scaled differently, and automatic limit value monitoring is also available. EtherCAT is used for parameterization purposes. The parameters are stored in the module.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| Technical data | General |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of inputs | 4 |
| Input connections | M12 x 1, 5-pin, A-coded |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | no |
| Current consumption from US | ~ 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 200 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Technical data | Analog input | Current |
|---|---|
| Conversion time | ~ 100 µs |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Signal range | Nominal | -20 mA/0/+4…+20 mA |
| Common mode voltage UCM | max. 12 V |
| Internal resistance | typ. 85 Ω |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% (relative to full scale value) |
| Input filter | configurable (free numeric filters) |
| Ground reference | differential |
| Sensor supply | from control voltage, max. 180 mA per channel, short-circuit proof |
| Technical data | Analog input | Voltage |
|---|---|
| Conversion time | ~ 100 µs |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Signal type | -10/0…+10 V |
| Common mode voltage UCM | max. 12 V |
| Internal resistance | > 200 kΩ |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% (relative to full scale value) |
| Input filter | configurable (free numeric filters) |
| Ground reference | differential |
| Sensor supply | from control voltage, max. 180 mA per channel, short-circuit proof |
| Technical data | Analog input | Thermocouple |
|---|---|
| Conversion time | ~ 5 ms |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Sensor types | type B, C, E, J, K, L, N, R, S, T, U, mV measurement |
| Signal type | °C (thermocouple) |
| Common mode voltage UCM | max. 12 V |
| Internal resistance | ~ 1 MΩ |
| Measuring range | depending on sensor type; preset value is type K, -100…+1370°C |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% for type K (relative to full scale value; further types see documentation) |
| Input filter | configurable |
| Special features | compensation for the cold junction |
| Technical data | Analog input | Resistance thermometer (RTD) |
|---|---|
| Connection technology | 2-, 3-, 4-wire |
| Conversion time | ~ 5 ms |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Sensor types | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000 |
| Signal type | °C (RTD) |
| Measuring range | -200…+850 °C (Pt sensors); Pt100 default setting |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.5°C (Pt sensors in 4-wire connection) |
| Input filter | configurable |
| Technical data | Analog input | Resistance |
|---|---|
| Connection technology | 2-, 3-, 4-wire |
| Conversion time | ~ 5 ms |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Sensor types | resistance (20 Ω…4 kΩ) |
| Signal type | Ω |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% (relative to full scale value) |
| Input filter | configurable |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP3754-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

