The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO2794-0000-1112 has four digital opto-isolated outputs for connection to the external power supply. The module also has an opto-isolated pulse output with pulse train function and a 0...10 V analog output. The signal state is shown on the display; the signal interface is established via screw-type M12 connectors.
Product status:
product announcement | estimated market release 3rd quarter 2026
Product information
| Technical data | MO2794-0000-1112 |
|---|---|
| Product category | I/O modules |
| Category/version | digital output |
| Connection technology | M12 connector |
| Channels | 4 |
| Output voltage/current | 24 V DC/2 A, potential-free |
| Housing data | R1S1T1 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use