The EP6224-0092 IO-Link module enables up to four IO-Link devices to be connected. These can be actuators, sensors, or a combination of both. In addition, the EP6224-0092 offers four further digital inputs on the free pins of the M12 ports. The connection between the box and the device is thus point-to-point.
The EP6224-0092 also supports TwinSAFE SC (TwinSAFE Single Channel). The IO-Link data can thus be used for safety-related tasks via EtherCAT.
The EtherCAT Box is parameterized via the EtherCAT master. IO-Link is designed as an intelligent link between the fieldbus level and the sensor, wherein parameterization information can be exchanged bidirectionally via the IO-Link connection. The parameterization of the IO-Link devices with service data can be performed from TwinCAT via ADS or, even simpler, via the integrated IO-Link configuration tool. In the standard setting, the four IO-Link channels of the EP6224-0092 operate as a 4-channel input module, 24 V DC, which communicates with the connected IO-Link devices if necessary, parameterizes them and, if required, changes their operation mode. Each IO-Link port can also be used as a pure input or output. Its slimline design means that it can be used in tight spaces.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6224-0092 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Connection technology | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Number of inputs | 4 digital inputs |
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | 10 µs |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Input current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Specification version | IO-Link V1.1, Class A, Data transfer rates: 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 |
| IO-Link interfaces | 4 |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| IO-Link sensor supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 4 A |
| IO-Link extra power P24 | – |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | TwinSAFE SC, each channel parameterizable in TwinCAT |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6224-0092 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

