Product information
| Technical data | ZS7002-0003 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M8 |
| Connector type | flange rear assembly |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | EtherCAT P-coded |
| Rated current | 3 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated voltage | 24 V DC (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended torque, nut | 0.4 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 17.00 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS7002-0003 | EtherCAT P flange, M8, female, straight, 4-pin, rear assembly, print contact, IP67, P-coded, 6.0 mm, with counter nut, shielded |
| ZS7002-1001 | M8 contact carrier, straight, P-coded for ZS7002-0003, ZS7002-0004, ZS7002-0007 and ZS7002-0008 |
| ZS7002-2003 | M8 housing for ZS7002-0003, shielded |
| ZS7002-2001 | M10 counter nut, hexagonal |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use