The EP1518-0002 EtherCAT Box with digital inputs acquires binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The signal state is displayed by light emitting diodes. The signals are connected via M12 screw type connectors. The input filters can be set between 0 and 100 ms via EtherCAT. Inputs 0 and 4 can be used as 32-bit up/down counters.
The sensors are supplied via the control voltage US in two groups of four sensors each. This voltage is short circuit proof. Any short circuits on the sensor side are detected and reported to the controller. The load voltage UP is not used in the input module, but may optionally be connected in order to be relayed downstream.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP1518-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number of inputs | 8, 2 of which can be used as 32 bit up/down counters |
| Input connections | M12 x 1, 5-pin, A-coded |
| Counting frequency | max. 1 kHz |
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | adjustable 0…100 ms |
| “0” signal voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” signal voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Distributed clocks | yes |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Sensor supply | from control voltage, max. 0.5 A per 4 sensors, short-circuit proof |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | adjustable filters |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP1518-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

