The EP6228-3032 IO-Link module enables the connection of up to eight IO-Link devices according to specification V1.1 Class B. These can be IO-Link Box modules, actuators, sensors or a combination of both. A point-to-point connection is used between the module and the device. The EtherCAT Box is parameterized via the EtherCAT master. IO-Link is designed as an intelligent link between the fieldbus level and connected sensors, enabling the bidirectional exchange of parameterization data via the IO-Link connection. The IO-Link device can be parameterized with service data from TwinCAT via ADS and also very conveniently using the integrated IO-Link configuration tool.
In the standard setting, the eight IO-Link channels of the EP6228-3032 operate as an 8-channel input module, 24 V DC, which communicates with connected IO-Link devices as required, parameterizes them and, if necessary, changes their operating mode. Each IO-Link port can optionally be used as a pure input or output.
The 7/8" power supply connectors offer an increased sum current of the EtherCAT Box so that all IO-Link ports can be operated with maximum current.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6228-3032 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Data transfer rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Connection technology | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Specification version | IO-Link V1.1, Class B |
| IO-Link interfaces | 8 |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| IO-Link sensor supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 11.2 A |
| IO-Link extra power P24 | 24 V DC, max. 4.0 A per port, ∑ 4.0 A for 2 ports each |
| Current consumption from US | typ. 130 mA + load |
| Power supply connection | feed: 1 x 7/8" plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8" socket, 5-pin |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | – |
| Weight | approx. 440 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Housing data | 7/8" infeed |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6228-3032 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

