The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO3004-2255-1112 can be used with four analog channels, two of which can be operated as switchable inputs or outputs, for signals with ±10 V (also 0...10 V) and ±20 mA (also 4...20 mA). This enable several measuring tasks to be executed at the same time. The signal state is shown on the display; the signal interface is established via screw-type M12 connectors.
Various diagnostic options are also available for each channel. The short-circuit proof 24 V DC sensor/actuator supply for the M12 connectors has electronic protection.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MO3004-2255-1112 |
|---|---|
| Product category | I/O modules |
| Category/version | Analog combination |
| Connection technology | M12 connector |
| Channels | 2 x analog input, 2 x analog combination |
| Measuring range voltage | ±10 V, 0…10 V |
| Measuring range current | ±20 mA, 0…20 mA, 4…20 mA |
| Resolution | 16 bit |
| Housing data | R1S1T1 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MO3004-2255-1112 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use