The ER3184-1002 EtherCAT Box has four analog inputs which can be individually parameterized, so that they process signals either in the -10/0…+10 V or the 0/4…20 mA range. The voltage or input current is digitized with a resolution of 16 bits, and is transmitted (electrically isolated) to the higher-level automation device. The four input channels are single-ended inputs and possess a common, internal ground potential. The input filter and therefore the conversion times are configurable in a wide range. If required, the inputs can be scaled differently, and automatic limit monitoring is also available. EtherCAT is used for parameterization purposes. The parameters are stored in the module. The signal connection is made 2-channel per M12 socket, sockets 2 and 4 are not used.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | ER3184-1002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of inputs | 4 (single-ended), 2 per socket, sockets 2 and 4 not allocated |
| Input connections | M12 x 1, 5-pin, A-coded |
| Conversion time | ~ 100 µs |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Signal type | -10/0…+10 V | 0/4…20 mA, parameterizable per channel |
| Common mode voltage UCM | max. 35 V |
| Internal resistance | > 200 kΩ | typ. 85 Ω + diode voltage |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% (relative to full scale value) |
| Input filter limit frequency | 5 kHz |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| Input filter | configurable |
| Sensor supply | from load supply voltage UP |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | current or voltage parameterizable |
| Weight | approx. 265 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |