Image similar, may contain optional accessories
EtherCAT signal input
EtherCAT signal output
M12 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
Power supply feed
Power supply downstream
connection
1 | Tx+
2 | Rx+
3 | Rx-
4 | Tx-
1 | Sensor supply UP
2 | Input +
3 | GNDP
4 | Reserved
5 | Shield
1 | +24 V DC US
2 | +24 V DC UP
3 | GNDS
4 | GNDP
Cables overview
Cables overview
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataER3184-1002
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded
Number of inputs4 (single-ended), 2 per socket, sockets 2 and 4 not allocated
Input connectionsM12 x 1, 5-pin, A-coded
Conversion time~ 100 µs
Resolution16 bit (incl. sign)
Signal type-10/0…+10 V | 0/4…20 mA, parameterizable per channel
Common mode voltage UCMmax. 35 V
Internal resistance> 200 kΩ | typ. 85 Ω + diode voltage
Measurement error/uncertainty< ±0.3% (relative to full scale value)
Input filter limit frequency5 kHz
Nominal voltage24 V DC (-15%/+20%)
Distributed clocksyes
Input filterconfigurable
Sensor supplyfrom load supply voltage UP
Current consumption from US120 mA
Electrical isolation500 V
Special featurescurrent or voltage parameterizable
Weightapprox. 265 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
Materialzinc die-cast
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3