Product information
| Technical data | ZS1000-0610 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M12 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 5-pin |
| Coding | B‑coded |
| Rated current | 4 A |
| Rated voltage | 125 V |
| Recommended torque, nut | 0.6 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
| Wire termination | screw connection |
| Max. wire cross-section | 0.75 mm² (AWG18) |
| Max. cable outer diameter | 6.0...8.0 mm |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 62.00 mm |
| A2 | Ø 20.00 |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS1000-0610 | plug, field assembly, for PROFIBUS, Modbus, RS485, IP67, M12, straight, male, 5-pin, B-coded, shielded |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use