The EP3632-0001 EtherCAT Box is a 2-channel oversampling interface for up to two IEPE sensors with 2-wire connection. The current of the integrated constant current source can be set to 2, 4 or 8 mA separately for each channel depending on the sensor and cable length. The input signal is sampled according to the oversampling principle with up to 50 ksamples per second per channel. The measured values can be correlated to other parts of the system through distributed clocks. Except for filtering, the EP3632-0001 does not pre-process the vibration amplitude values. This is done by the retrieving controller. The interface can be adapted to application-specific requirements by means of adjustable filters and supply currents. The TwinCAT 3 Condition Monitoring library offers extensive algorithms for signal evaluation by the controller, enabling full utilization of the performance and flexibility benefits of the PC platform.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP3632-0001 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Technology | condition monitoring/IEPE |
| Number of inputs | 2 |
| Connection technology | M8 socket, 4-pin, shielded |
| Conversion time | 20 μs (max. 50 ksamples/s) |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Sensor types | IEPE |
| Sensor state monitoring | yes, through monitoring of the bias voltage |
| Signal voltage | IEPE constant current supply and recording of modulated AC voltage |
| Measuring range | default ±5 V up to 25 kHz, ±250 mV up to 10 Hz |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.5% (DC; relative to full scale value) |
| Input filter limit frequency | analog parameterizable 5th order low-pass filter up to 25 kHz, typically 0.05 Hz high-pass filter |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| Supply current IEXCITE | typ. 2/4/8 mA (separately configurable for both channels) |
| Sensor supply | from control voltage US |
| Current consumption from US | typ. 120 mA |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | automatic anti-aliasing function, wire breakage detection |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP3632-0001 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

