The 2-port EtherCAT P junction enables configuration of EtherCAT P topologies from an EtherCAT system. A modular EtherCAT P star can be realized by using several EP1312-0001 in series. Individual devices or complete EtherCAT P strands can be connected at the junction ports. EtherCAT P branches are connected via screw type, shielded P-coded M8 sockets. The state of the EtherCAT P line is indicated by the Link/Activity LEDs. The Run LED indicates the status of the EP1312-0001.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP1312-0001 |
|---|---|
| Bus interface | 2 x M8 socket, shielded, 2 x P-coded M8 socket |
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT P junctions |
| Number of channels | IN: 1 x EtherCAT, OUT: 1 x EtherCAT, 2 x EtherCAT P |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Sum current | max. 3 A per US and UP for all EtherCAT P ports in total |
| Current consumption from US | typ. 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP1312-0001 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

