PS1111-2403-0002 | Power supply PS1000; output: 24 V DC, 3.8 A; input: AC 100…240 V, 1-phase
Power supplies for 24 V and 48 V DC
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataPS1111-2403-0002
Input voltageAC 100…240 V
Wide-range inputyes
Input currenttyp. 0.95 A at 230 V AC
Switch-on current limiteryes
Mains frequency50…60 Hz
Starting currenttyp. 35 A peak at 230 V AC
Output voltage24 V DC
Adjustment range24…28 V DC
Output current3.8 A
Output90 W
DC OK LEDyes
Efficiencyapprox. 93.8%
Operating temperature-10…+70°C
Shock resistanceconforms to EN 60068-2-27
Vibration resistanceconforms to EN 60068-2-6
Weightapprox. 270 g
Approvals/markingsCE, UL61010
Protection ratingIP20
Housing dataPower supply
Dimensions (W x H x D)36 mm x 90 mm x 91 mm
Materialpolycarbonate/ABS
Installationon 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock
Wiringpush-in technique
Connection cross-sectione*: max. 2.5 mm²,
f*: max. 2.5 mm²,
a*: max. 1.5 mm²
Max. cable diameter with end sleeve2.3 mm
Connection cross-section AWGAWavG 24-12
Stripping length9…10 mm
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Material compliancePS1111-2403-0002
CAS No.7439-92-1
REACH SVHCLead
REACH Annex XVIIcompliant
REACH Annex XIVcompliant
SCIP No.SCIP submission in progress
POPcompliant
RoHScompliant with exemption
RoHS exemption7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead