The power supply PS2031-2410-0000 is a 3-phase, 24 V DC power supply with an output current of 10 A and an output power of 240 W. On the input side, the device has a wide range input, a power factor correction (PFC) and an inrush current surge regulation.
The PS2031-2410-0000 has an extra power with a permanent, maximum output power of 120% and can precisely trigger fuses with short-term peak current. The power supply belongs to the PS2000 family and has a width of 62 mm. A DC OK LED monitors the status of the output voltage.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | PS2031-2410-0000 |
|---|---|
| Input voltage | 3 AC 380…480 V |
| Wide-range input | yes |
| Input current | typ. 0.7 A at 400 V AC |
| Switch-on current limiter | yes |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Starting current | typ. 4 A peak at 400 V AC |
| Harmonic correction (PFC) | passive |
| Output voltage | 24 V DC |
| Adjustment range | 24…28 V DC |
| Output current | 10 A |
| Output | 240 W |
| Extra power | 20% (continuously) |
| Precise fuse release | yes |
| DC OK LED | yes |
| Efficiency | approx. 92.9% |
| Operating temperature | -25…+70°C |
| Shock resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Weight | approx. 750 g |
| Approvals/markings | CE, UL508, SEMI F47 |
| Protection rating | IP20 |
| Housing data | Power supply |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 62 mm x 124 mm x 117 mm |
| Material | aluminum |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Wiring | screw type connection |
| Connection cross-section | e*: max. 6 mm², f*: max. 4 mm², a*: max. 4 mm² |
| Max. cable diameter with end sleeve | 2.8 mm |
| Connection cross-section AWG | AWG20-10 |
| Stripping length | 7 mm |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | PS2031-2410-0000 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use