The EL7031-0030 EtherCAT Terminal is intended for the direct connection of stepper Motors in the low power range up to 2.8 A. The compact stepper motor output stage is accommodated in the EtherCAT Terminal together with two analog inputs (0…10 V/12 bit). Through parameterization, the EL7031-0030 can be adjusted to the motor and the application requirements. 64-fold micro-stepping ensures particularly quiet and precise motor operation.
In combination with a corresponding stepper motor, the EL7031-0030 represents a cost-effective compact drive solution.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL7031-0030 |
|---|---|
| Technology | compact drive technology |
| Connection technology | direct motor connection |
| Number of inputs | 2 x analog input (0…10 V/12 bit) |
| Load type | 2-phase stepper motor (uni-/bipolar) |
| Number of channels | 1 |
| Number of outputs | 1 x stepper motor |
| Supply voltage electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Output current | 2.8 A |
| Step frequency | configurable up to 8000 full steps/s |
| Step pattern | 64-fold micro stepping |
| Current controller frequency | approx. 25 kHz |
| Resolution | approx. 5000 positions in typ. applications (per revolution) |
| Current consumption power contacts | typ. 30 mA + motor current |
| Current consumption E-bus | typ. 120 mA |
| Distributed clocks | yes |
| Special features | travel distance control, 2 analog inputs |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Pluggable wiring level | – |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EL-12-16pin |
|---|---|
| Design form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection cross-section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EL7031-0030 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


