flexible, drag-chain suitable cable with 5 million bending cycles, max. 180 m/min, max. 5 m/s², min. bending radius = 280 mm (7.5 x OD), max. drag-chain length horizontal 20 m, vertical 5 m, (4 x 50 mm² + 2 x (2 x 2.5 mm²))
The cable is UL and CSA listed.
1xxx = cable length in decimeters
The maximum cable length is 25 m.
- AM837x with terminal box
- AX5000 (143 A)
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | Head A |
|---|---|
| Installation size | M50 |
| Connector type | cable gland |
| Max. cable outer diameter | 32…38 mm |
| Technical data | Head B |
|---|---|
| Installation size | Pitch dimension 5.08 mm |
| Connector type | plug |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 5-pin |
| Mating cycles | 25 |
| Wire termination | Clamping yoke connection |
| Max. wire cross-section | AWG26…AWG12 (0.14 mm²…4 mm²) |
| Technical data | Head C |
|---|---|
| Installation size | open end |
| Number of positions (face) | 8-wire + shield |
| Technical data | Cable by meter |
|---|---|
| Operating voltage | max. 1000 V AC (UL), Uo/U 600/1000 V (VDE) |
| Cross-section (power) | 50 mm² (approx. AWG1) |
| Cross-section (signal) | 2.50 mm² (approx. AWG14) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer cable diameter | 37.0 mm (1.4567") |
| Min. bending radius, fixed installation | 4 x outer cable diameter |
| Jacket color | orange |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 52.00 mm |
| A2 | 50.00 mm |
| B1 | 20.00 mm |
| B2 | 27.00 mm |
| Ordering information | Length |
|---|---|
| ZK4506-8319-2050 | 5.00 m |
| ZK4506-8319-2080 | 8.00 m |
| ZK4506-8319-2100 | 10.00 m |
| ZK4506-8319-2200 | 20.00 m |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use