The EP3744-0041 EtherCAT Box, equipped with six digital inputs, two digital outputs and four pressure inputs, acquires these signals and transmits them – electrically isolated – to the controller. The signal status is indicated by LEDs; the digital signals are connected via 4-pin M8 screw type connectors.
The pressure is measured as the differential pressure to the fifth connection by an integrated 6 mm fitting. The pressure values are available as 16-bit values. Measurement can be made between -1…1 bar, with the value being output in relation to the fifth connection, e.g. for vacuum measurement in relation to the ambient pressure at suction grippers. In absolute-pressure mode it is possible to measure pressures between 0…1 bar.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP3744-0041 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of inputs | 4 x pressure, 6 x digital |
| Number of outputs | 2 x digital |
| Connection technology | digital signals: 4-pin M8; pressure measurement: 6 mm fitting |
| Conversion time | ~ 3.5 ms |
| Resolution | 1 mbar per digit |
| Signal type | air pressure |
| Measuring range | 0…1 bar (0…15 psi)/
-1…1 bar (-15…15 psi) |
| Measurement error/uncertainty | 3% |
| Distributed clocks | yes |
| Input filter | 10 µs (for digital inputs) |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Short-circuit current | typ. 1.5 A |
| Sensor supply | from load supply voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | direct pressure measurement at the machine |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP3744-0041 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

