The EP4374-0002 EtherCAT Box combines two analog inputs and two analog outputs which can be individually parameterized, so that they process/generate signals either in the -10…+10 V or the 0/4…20 mA range. The resolution for the current and voltage signals is 16 bit (signed).
The voltage or output current is supplied to the process level with a resolution of 15 bit (default), and is electrically isolated. Ground potential for the two output channels is common with the 24 V DC supply.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP4374-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of outputs | 2 |
| Number of inputs | 2 |
| Input/output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Signal type | -10/0…+10 V | 0/4…20 mA, parameterizable per channel |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load | output: > 5 kΩ | < 500 Ω |
| Internal resistance | input: > 200 kΩ | typ. 85 Ω + diode voltage |
| Resolution | 16 bit |
| Conversion time | input: ~ 100 µs, output: ~ 40 µs |
| Measurement error/uncertainty | input: < 0.3%, output: < 0.1% (each relative to full scale value) |
| Actuator supply | from the auxiliary voltage UP |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Special features | combi module, current or voltage parameterizable per channel |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP4374-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

