The ER2028-1032 EtherCAT Box with digital outputs connects the binary control signals from the controller on to the actuators at the process level. The eight outputs handle load currents of up to 2.8 A each, although the total current is limited to 16 A.
The signal state is indicated by means of light emitting diodes. The signals are connected via M12 screw type connectors. All outputs are short-circuit proof and protected against inverse connection. The EtherCAT connection is made via d-coded M12 connectors.
The EtherCAT Box modules with zinc die-cast housing are ready for use in harsh industrial and process environments. With the fully sealed design and metal surfaces the ER series is ideal for applications requiring enhanced load capacity and protection against weld spatter, for example.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | ER2028-1032 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M12 socket, 4-pin, D-coded |
| Number of outputs | 8 |
| Output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal output voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 2.8 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 16 A |
| Switching times | typ. TON: 200 µs, typ. TOFF: 200 µs |
| Short-circuit current | typ. 15 A |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption from US | typ. 130 mA |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA + load |
| Power supply connection | feed: 1 x 7/8" plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8" socket, 5-pin |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | 1 output per M12 plug, ∑ 16 A |
| Weight | approx. 950 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Housing data | 7/8" infeed |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |

Loading content ...
| Material compliance | ER2028-1032 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | a9e96aa0-64ff-4640-887e-18fb932293e9 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

