The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. With 16 digital channels, each of which can be operated as inputs or outputs, the MO2316-0000-1112 can be used universally to operate a wide variety of inputs and outputs in any combination. Configuration is not required; the input circuit is internally permanently connected to the output driver so that a set output is automatically displayed in the input process image.
Each output can handle an output current up to a maximum of 0.5 A and is limited to a total of 4 A. The inputs record binary control signals from the process level and transfer them, with electrical isolation, to the controller. The signal state is shown on the display; the signal interface is established via screw-type M12 connectors.
Various diagnostic options are also available for each channel. The short-circuit proof 24 V DC sensor/actuator supply for the M12 connectors has electronic protection.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MO2316-0000-1112 |
|---|---|
| Product category | I/O modules |
| Category/version | Digital combination |
| Connection technology | M12 connector |
| Channels | 16 |
| Output voltage/current | 24 V DC/0.5 A |
| Housing data | R1S1T1 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MO2316-0000-1112 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use