The MS6xxx series system modules are available in different performance classes and allow power supplies to be used as stand-alone modules. The MS6010-2100-2250 power supply provides 48 V DC and up to 10 A for the system.
The internal power supply is fed with 600 V DC from the baseplate on the primary side. Other modules on the same baseplate can use the 48 V DC internally across all data slots or forward it to any external 48 V devices as required.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MS6010-2100-2250 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power supply |
| Input voltage/current, external | 600 V DC |
| Power supply unit | 48 V/10 A |
| Housing data | R2S2T3 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 1 |
| Number of power slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MS6010-2100-2250 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 6d1b8997-4fe0-46fd-af4e-7e24d12b0bfe |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use