EPP1008-0001 | EtherCAT P Box, 8-channel digital input, 24 V DC, 3 ms, M8Preferred type
Image similar, may contain optional accessories
EPP1008-0001 | EtherCAT P Box, 8-channel digital input, 24 V DC, 3 ms, M8
EtherCAT P signal input
EtherCAT P signal output
M8 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
1 | Tx+/GNDS
2 | Rx+/GNDP
3 | Rx-/UP
4 | Tx-/US
1 | +24 V DC US
3 | GNDS
4 | Input
2-wire
3-wire
EtherCAT P: The one cable solution – One step closer to automation without control cabinets
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEPP1008-0001
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, P-coded, shielded
SpecificationEN 61131-2, type 1/3
Number of inputs8
Input connectionsM8 x 1, 3-pin, A-coded
Nominal input voltage24 V DC (-15%/+20%)
Input filter3 ms
“0” signal voltage-3…+5 V (EN 61131-2, type 3)
“1” signal voltage11…30 V (EN 61131-2, type 3)
Input currenttyp. 3 mA (EN 61131-2, type 3)
Distributed clocks
Sensor supplyfrom control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total
Current consumption from UStyp. 100 mA
Special features
Weightapprox. 165 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3