EPP2338-2002 | EtherCAT P Box, 8-channel digital combi, 24 V DC, 10 µs, 0.5 A, M12
Image similar, may contain optional accessories
EtherCAT P signal input
EtherCAT P signal output
M12 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
1 | Tx+/GNDS
2 | Rx+/GNDP
3 | Rx-/UP
4 | Tx-/US
X01/X02
1 | +24 V DC US
2 | In-/Output B
3 | GNDS
4 | In-/Output A
5 | n.c.
X03/X04
1 | +24 V DC UP
2 | In-/Output B
3 | GNDP
4 | In-/Output A
5 | n.c.
2-wire
3-wire
EtherCAT P Box with gripper swivel module for robot solutions
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEPP2338-2002
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, P-coded, shielded
SpecificationEN 61131-2, type 1/3
Number of channels8 digital inputs or outputs
Input/output connectionsM12 x 1, 5-pin, a-coded
Input filter10 µs
“0” signal voltage-3…+5 V
“1” signal voltage11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3)
Sensor supplyX01/X02 from control voltage US, max. 1.4 A (up to 40 °C), total short-circuit proof
X03/X04 from load supply voltage UP, max. 1.4 A (up to 40 °C), total short-circuit proof
Load typeohmic, inductive, lamp load
Rated load voltage24 V DC (-15%/+20%)
Max. output current0.5 A per channel, individually short-circuit proof
Switching timestyp. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs
Short-circuit currenttyp. 1.5 A
Distributed clocks
Auxiliary power currenttyp. 20 mA
Current consumption from UStyp. 100 mA
Electrical isolation500 V
Weightapprox. 165 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3