The EL2252 digital output terminal connects the binary control output signals at the process level with electrical isolation. The outputs of the EtherCAT Terminal are switched with high precision to match the transferred timestamp, which has a resolution of 10 ns. This technology enables output switching times to be specified precisely across the system. The distributed clocks are used for reference. In conjunction with the EL1252 (digital input terminal with time stamp), the EL2252 enables responses with equidistant time intervals, largely independent of the bus cycle time. Each output can be switched to high resistance individually.
Special features:
- push-pull output with tristate
- high-impedance output switching option
- synchronized operation through distributed clocks XFC technology possible
- support of XFC technology timestamp
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL2252 |
|---|---|
| Connection technology | 4-wire |
| Number of outputs | 2 |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Precision of timestamp in the terminal | 10 ns |
| Resolution timestamp | 1 ns |
| Distributed clocks | yes |
| Distributed clock precision | << 1 µs |
| Output delay through 24 V power section | typ. < 1 µs |
| Max. output current | 0.5 A (short-circuit proof) per channel |
| Output stage | push-pull |
| Short-circuit current | typ. 4 A/150 µs |
| Reverse voltage protection | yes |
| Current limitation | typ. 1.5 A |
| Breaking energy | < 150 mJ/channel |
| Switching times | typ. TON: < 1 µs, typ. TOFF: < 1 µs |
| Current consumption E-bus | typ. 130 mA |
| Current consumption power contacts | typ. 30 mA + load |
| Bit width in the process image | 8 bit output (ch. 1 + ch. 2), 9 byte timestamp |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special features | Timestamping, outputs can be connected in high-resistance mode, short-circuit proof. |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Pluggable wiring level | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-12-8pin | ES-12-8pin |
|---|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs | terminal housing with pluggable wiring level |
| Material | polycarbonate | |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock | |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection | |
| Marking | labeling of the BZxxxx series | |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver | |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.08…1.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 | s*: AWG28…16, st*: AWG28…16, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm | 9…10 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A | |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm | |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
| Ordering information | |
|---|---|
| EL2252Preferred type | EtherCAT Terminal, 2-channel digital output, 24 V DC, 0.5 A, timestamp |
| ES2252Preferred type | EtherCAT Terminal, 2-channel digital output, 24 V DC, 0.5 A, timestamp, pluggable wiring level |
Loading content ...
| Material compliance | EL2252 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


