Product information
| Technical data | Head A |
|---|---|
| Installation size | M12 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | S-coded |
| Rated current | 12 A at 40°C (according to IEC 61076-2-111) |
| Rated voltage | 630 V AC/DC (according to IEC 61076-2-111) |
| Recommended torque, nut | 0.6 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
| Wire termination | screw connection |
| Max. wire cross-section | AWG20 ... AWG12 (0.5 mm²…2.50 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 8.0…12 mm |
| Technical data | Head B |
|---|---|
| Installation size | open end |
| Number of positions (face) | 3-wire |
| Technical data | Cable by meter |
|---|---|
| Cross-section | 3 G 1.5 mm² (approx. AWG16) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer cable diameter | 7.4 mm ± 0.2 mm |
| Min. bending radius, fixed installation | 5 x outer cable diameter |
| Jacket color | black |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | ~73 mm |
| A2 | Ø 24 mm |
| A3 | AF22 |
| Ordering information | Length |
|---|---|
| ZK2060-2100-0050 | 5.00 m |
| ZK2060-2100-0100 | 10.00 m |
| ZK2060-2100-0150 | 15.00 m |
| ZK2060-2100-0250 | 25.00 m |
Further length on request
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use