The EP3204-0002 EtherCAT Box with analog inputs allows resistance sensors to be connected directly. The module’s circuitry can operate the sensors using 2-, 3- or 4-wire connection techniques. Linearization over the full temperature range is realized with the aid of a microprocessor. The temperature range can be selected freely. The module can also be used for simple resistance measurement with the output in ohms. The module’s standard settings are: resolution 0.1°C in the temperature range of Pt100 sensors in 2-wire connection. Sensor malfunctions such as broken wires are indicated by error LEDs. The module is quite versatile, but the default values are selected in such a way that in most cases it is not necessary to perform configuration. The input filter and associated conversion times can be set within a wide range; several data output formats may be chosen. If required, the inputs can be scaled differently. Automatic limit monitoring is also available. Parameterization is carried out via EtherCAT.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP3204-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of inputs | 4 |
| Connection technology | M12 socket for 2-, 3- and 4-wire connections, presetting: 2-wire |
| Conversion time | 800 ms up to 2 ms, see documentation, default: approx. 85 ms |
| Resolution | 0.1°C per digit |
| Sensor types | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000, resistance measurement (e.g. potentiometer, 10 Ω…1.2/4 kΩ) |
| Signal type | Pt100 |
| Measuring range | -200…+850°C (Pt sensors); -60…+250°C (Ni sensors) |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.5°C (Pt sensors in 4-wire connection) |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| Measuring current | typ. 0.5 mA |
| Input filter | 5 variations, configurable |
| Sensor supply | – |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | open-circuit recognition |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP3204-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

