The EP3751-0260 EtherCAT Box module has an internal 6-axis MEMS sensor for measuring movements. The box module combines a 3-axis acceleration sensor and 3-axis gyroscope sensor that record acceleration and rotational movement in a very compact unit.
This can be used in AGVs, robotics or moving system parts, for example.
The integration of EtherCAT ensures virtually delay-free transmission and subsequent evaluation in the measuring system. The sensor data can also be transmitted as raw values (unprocessed/filtered) – for example, to be filtered, processed, and evaluated using TwinCAT Analytics.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP3751-0260 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of inputs | 1 x 3 axis acceleration + 3 axis angular speed |
| Input connections | internal sensors |
| Sensors | MEMS 6 axis IMU |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Measuring range | ±2…16 g, ±15.625…2000 dps |
| Sampling rate | 4 Hz…4 kHz |
| Noise | typ. 70 μg/√Hz, 0.2°/√h angular error (ARW) |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| Sensor supply | from control voltage US |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | extended filter options, oversampling, temperature compensation |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EPPxxxx-006x |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 86 mm x 22 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP3751-0260 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

