The MS3xxx series system modules supply additional baseplates or any external devices with voltages. The MS3016-1003-1125 power output module provides 24 V DC and up to 4 A or 48 V DC and up to 16 A for additional consumers. The 24 V DC is generated internally from the 48 V DC. The power is supplied via a hybrid connector.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| Technical data | MS3016-1003-1125 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power output |
| Output voltage/current, external | 24 V DC/4 A, 48 V DC/16 A |
| Connection technology output, external | B23 hybrid connector |
| Switchable output | yes |
| Housing data | R1S1T2 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use